IV Kp 106/15 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Gliwicach z 2015-04-13
Sygn. akt IV Kp 106/15
Prokuratura Rejonowa w Z. – sygn. akt Ds 19/15
POSTANOWIENIE
Dnia 13 kwietnia 2015 r.
Sąd Okręgowy w Gliwicach w Wydziale IV Karnym w składzie:
Przewodniczący: SSO Sławomir Lach
Protokolant:A. K.
przy udziale Prokuratora: Macieja Szlęka
po rozpoznaniu zażalenia M. B.
na postanowienie prokuratora Prokuratury Rejonowej w Z.z dnia 9 stycznia 2015 r. o odmowie wszczęcia śledztwa,
na podstawie art. 437§1 k.p.k.,
p o s t a n a w i a
utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie prokuratora Prokuratury Rejonowej w Z. z dnia 9 stycznia 2015 r. o odmowie wszczęcia śledztwa.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 18 grudnia 2014 r. M. B. dokonał zawiadomienia o udziale imiennie wymienionych prokuratorów kilku Prokurator Rejonowych z terenu województwa (...) w działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Obok nazwisk wskazanych osób dopisał sygnatury spraw. W konsekwencji zażądał wszczęcia przeciwko wskazanym prokuratorom postępowania o czyny z art. 157, 207, 231, 239, 258, 271 k.k. i innych.
Zawiadomienie to, w zakresie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez prokuratora Prokuratury Rejonowej w T., zostało następnie przekazane Prokuratorowi Rejonowemu w Z..
Rozpoznając zawiadomienie prokurator Prokuratury Rejonowej w Z. postanowieniem z dnia 9 stycznia 2015 r. odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie na podstawie art. 17§1 pkt 1 k.p.k. W uzasadnieniu podniósł, że zawiadomienie nie zawiera podstaw faktycznych ani wskazania dowodów, które mogłyby uzasadniać podejrzenie popełnienia wymienionych przestępstw.
Pismem z dnia 14 stycznia 2015 r. M. B. zaskarżył powyższe postanowienie wnosząc o jego uchylenie. Dodatkowo wniósł o wszczęcie śledztwa przeciwko Prokuraturze Rejonowej w T. i Prokuraturze Rejonowej w Z. o czyny wskazane powyżej.
Sąd zważył co następuje.
Zażalenie zawiadamiającego nie zasługuje na uwzględnienie.
Zgodnie z art. 303 k.p.k. postanowienie o wszczęciu śledztwa wydaje się, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. A zatem, dla wszczęcia śledztwa, konieczne jest nie tylko zaistnienie podejrzenia (które jest czymś więcej niż jedynie przypuszczeniem – por. T. H. Grzegorczyk, Kodeks postępowania karnego. Komentarz, Zakamycze 2003, komentarz do art. 303), ale również należyte uzasadnienie tego podejrzenia.
Tymczasem, jak całkowicie trafnie wskazał prokurator, przedmiotowe zawiadomienie nie zawiera wskazania żadnych okoliczności, które takie podejrzenie mogłyby uzasadniać. Co więcej, wskazania takich okoliczności nie zawiera również rozpoznawane zażalenie. Zawiadamiający w przypadku obu tych pism ograniczył się do wskazania podmiotów, wobec których domaga się wszczęcia postępowania i (przykładowego jedynie) wymienienia artykułów Kodeksu, których to postępowania miałoby dotyczyć.
W tej sytuacji należało w pełni zgodzić się z zaskarżonym rozstrzygnięciem prokuratora, a przedmiotowe zażalenie uznać za bezzasadne.
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Gliwicach
Osoba, która wytworzyła informację: Sławomir Lach
Data wytworzenia informacji: