III Ca 922/22 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Gliwicach z 2023-07-13
Sygn. akt III Ca 922/22
WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 13 lipca 2023 r.
Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie:
Przewodniczący: Sędzia Sądu Okręgowego Leszek Dąbek
po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2023 r. w Gliwicach
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w G.
przeciwko (...) Spółce Akcyjnej w W.
o zapłatę
na skutek apelacji powódki od wyroku Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej
z dnia 4 sierpnia 2022 r., sygn. akt I C 451/22
1. oddala apelację;
2. zasądza od powódki na rzecz pozwanej kwotę 135 zł (sto trzydzieści pięć złotych), z tytułu zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu odwoławczym.
SSO Leszek Dąbek
Sygn. akt III Ca 922/22
UZASADNIENIE
Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej w wyroku z dnia (...). oddalił powództwo (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w G. przeciwko (...) Spółce Akcyjnej w W. o zasądzenie na rzecz powódki kwoty 1.357,11zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 26 02 2022r. i orzekł o kosztach procesu.
W ustalonym stanie faktycznym w motywach orzeczenia między innymi przywołał regulacje: art. 436 § 1 k.c. art. 805 k.c. oraz art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 22 05 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003r. nr 124, poz. 1152 z późniejszymi zmianami. Dokonał oceny ustalonego stany faktycznego i w jej konkluzji stwierdził, że „Słusznie wskazuje pozwana, że zobowiązany powinien zwrócić poszkodowanemu celowe i uzasadnione wydatki mające na celu przywrócenie stanu poprzedniego, pozostające w normalnym związku przyczynowym ze zdarzeniem wywołującym szkodę”. Wskazał, że zgodnie z regulacją art. 6 k.c. na powódce ciążył obowiązek wykazania szkody z 13 01 2022r., która została rozliczona w wariancie serwisowym na podstawie faktury VAT wystawionej przez warsztat naprawczy. Należność wynikająca z tej faktury została zakwestionowana przez pozwaną.
Pomimo tego powódka reprezentowana przez fachowego pełnomocnika nie zgłosiła wniosku o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego na okoliczność uzasadnionych kosztów naprawy pojazdu i z tego powodu powództwo jako niewykazane oddalił.
O kosztach procesu orzekał na podstawie regulacji art. 98 § 1-2 k.p.c.
Orzeczenie zaskarżyła powódka (...) z ograniczoną odpowie-dzialnością w G., która wnosiła o jego zmianę przez uwzględnienie powództwa oraz zasądzenia na jej rzecz od pozwanej zwrotu kosztówprocesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego za pierwszą i drugą instancją bądź jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi pierwszej instancji.
Zarzucała, że przy ferowaniu wyroku naruszono wskazane w apelacji regulacje prawa procesowego oraz prawa materialnego w sposób w niej podany.
Pozwana (...) Spółka Akcyjna w W. wniosła o oddalenie apelacji oraz zasądzenie na jej rzecz od powódki zwrotu kosztów postępowania odwoławczego według norm prawem przepisanych
W toku postępowania odwoławczego Przewodniczący w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w zarządzeniu z dnia 21 06 2023r. zarządził rozpoznanie sprawy w postępowaniu procesowym uproszczonym
Sąd Odwoławczy ustalił i zważył co następuje:
Sąd pierwszej instancji trafnie zakwalifikował dochodzone roszczenia,
a następnie prawidłowo rozpoznał sprawę a orzekając w sprawie konstruował prawidłową podstawę faktyczną orzeczenia.
Ustalenia faktyczne składające się na podstawę faktyczną orzeczenia mają podstawę w informacjach zawartych w przywołanych źródłach dowodowych.
Dokonana przez Sąd Rejonowy ich ocena jest logiczna i mieści się w granicach swobodnej oceny dowodów a Sąd odwoławczy ją podziela.
Między innymi prawidłowa jest jego ocena dotycząca braku podstaw
do poczynienia pozytywnych ustaleń dotyczących zakresu i wartości szkody poniesionej przez poszkodowanego.
W szczególności – wbrew zarzutowi apelacji – brak jest podstaw do ich poczynienia na podstawie informacji zawartych w przywołanych w apelacji źródłach dowodowych.
Ich poczynienie wymaga bowiem wiedzy specjalnej, a to z kolei czyniło koniecznym przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego.
Pomimo tego, że powódka była reprezentowana przez fachowego pełnomocnika dowód ten nie został Sądowi zaoferowany i obecnie ponosi ona tylko negatywne konsekwencje swego zaniechania.
Z tych też względów Sąd odwoławczy przyjął ze własne ustalenia faktyczne Sądu pierwszej instancji (art. 387 § 2 1 pkt 1 k.p.c.).
Dokonana przez Sąd Rejonowy ocena prawna ustalonego stanu faktycznego jest również prawidłowa i Sad odwoławczy ją podziela i przyjmuje za własną (art. 387 § 2 1 pkt 1 k.p.c.).
W szczególności słusznie bowiem ocenił, że w świetle przytoczonych
przez niego regulacji prawnych zasadność powództwa – w świetle regulacji art. 6 k.c. – uzależniona była od wykazania przez stronę powodowa zakresu i wartości poniesionej przez poszkodowanego szkody.
Z podanych powyżej względów z tego obowiązku skarżąca się nie wywiązała.
Czyni to powództwo nieuzasadnionym, co powinno było prowadzić do jego oddalenia.
Znalazło to prawidłowe odzwierciedlenie w zaskarżonym wyroku,
przez co apelacja jest bezzasadna w rozumieniu art. 385 k.p.c. i jako taka z mocy zawartej w nim regulacji podlegała ona oddaleniu..
Reasumując zaskarżony wyrok jest prawidłowy i dlatego apelację
jako bezzasadną oddalono przy zastosowaniu regulacji art. 385 k.p.c.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na mocy regulacji art. 98 § 1 i 3 k.p.c., biorąc pod uwagę, że skarżąca uległa w tym postępowaniu i powinna zwrócić pozwanej poniesione przez nią koszty zastępstwa procesowego.
SSO Leszek Dąbek
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Gliwicach
Osoba, która wytworzyła informację: Sędzia Sądu Okręgowego Leszek Dąbek, Leszek Dąbek
Data wytworzenia informacji: