VIII U 2052/15 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Gliwicach z 2016-05-20

Sygn. akt VIII U 2052/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 20 maja 2016 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Jolanta Łanowy

Protokolant:

Małgorzata Skirło

po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2016 r. w Gliwicach

sprawy G. C. (C.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

o wysokość emerytury

na skutek odwołania G. C.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

z dnia 10 września 2015 r. nr (...)

zmienia częściowo zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje odwołującej G. C. prawo do emerytury nauczycielskiej od dnia 25 sierpnia 2015 r.

(-) SSO Jolanta Łanowy

Sygn. akt VIII U 2052/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 10 września 2015r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. przyznał ubezpieczonej G. C. prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym z dniem 25 sierpnia 2015r.

Ubezpieczona odwołała się od powyższej decyzji, domagając się jej zmiany i przyznania prawa do emerytury nauczycielskiej. Ubezpieczona podniosła, iż została wprowadzona w błąd przez pracownika ZUS, który poinformował ją, że jeżeli zwolni się i złoży wniosek o emeryturę nauczycielską na starych zasadach, to zostanie jej obliczona emerytura na zasadach ogólnych oraz emerytura nauczycielska i ubezpieczona będzie mogła wybrać świadczenie korzystniejsze. Odwołująca wskazała, że gdyby wiedziała, że zostanie jej przyznane świadczenie obliczone na nowych zasadach to nadal pozostawałaby w zatrudnieniu.

W odpowiedzi na odwołanie ZUS wniósł o jego oddalenie. ZUS wskazał w jaki sposób odwołującej obliczono wysokość przyznanej emerytury. Nadto powołując się na treść art. 88 Karty Nauczyciela wskazał, że emerytura bez względu na wiek może zostać przyznana jeżeli wniosek o jej przyznanie zostanie zgłoszony przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, ubezpieczona zaś złożyła wniosek po osiągnięciu tego wieku.

Rozpoznając sprawę Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

Ubezpieczona G. C. urodziła się w dniu (...) Powszechny wiek emerytalny – 60 lat i 8 miesięcy – ukończyła w dniu (...)

Decyzją z dnia 4 maja 2015r. ubezpieczonej odmówiono prawa do emerytury nauczycielskiej, argumentując, że wprawdzie ubezpieczona posiada wymagany 30 letni okres składkowy i nieskładkowy jak również 20-letni okres pracy nauczycielskiej, jednak nie nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy na jej wniosek.

Ubezpieczona w dniu 25 sierpnia 2015r. złożyła kolejny wniosek o przyznanie prawa do emerytury nauczycielskiej.

Do wniosku załączyła świadectwo pracy, z którego wynika, iż z dniem 24 sierpnia 2015r. rozwiązała stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą – w drodze porozumienia stron zawartego na wniosek pracownika.

Zaskarżoną decyzją z dnia 10 września 2015r. (...) Oddział w Z. przyznał ubezpieczonej prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym z dniem 25 sierpnia 2015r. tj. z dniem osiągnięcia wymaganego wieku.

Bezsporne było, że na dzień 31 grudnia 2008r. ubezpieczona posiada 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych jak też 20 – letni okres pracy nauczycielskiej.

Bezspornie ubezpieczona nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie akt organu rentowego. Nadto stan faktyczny nie był między stronami sporny, dlatego też Sąd oddalił wniosek o dopuszczenie dowodu z przesłuchania świadka C. C. (2).

Sąd Okręgowy zważył:

Odwołanie ubezpieczonej zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 47 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz.U z 2015r. poz. 748 ze zm.) odrębne przepisy określają zasady przechodzenia na emeryturę, bez względu na wiek, nauczycieli urodzonych po dniu 31 grudnia 1948r., a przed dniem 1 stycznia 1969r.

Przez przepisy te należy rozumieć ustawę z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz. U. z 2014r. poz. 191 ze zm.).

Zgodnie z art. 88 ust 1 Karty Nauczyciela nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę.

Po myśli art. 88 ust. 2 nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948r., a przed dniem 1 stycznia 1969r. zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli:

1)spełnili warunki do uzyskania emerytury, określone w ust. 1, w ciągu dziesięciu lat od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, 1717 i 1734), z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy, oraz

2)nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.

Z literalnego brzmienia cytowanych wyżej przepisów wynika jednoznacznie, iż dla przyznania prawa do emerytury nauczycielskiej koniecznym jest łączne spełnienie wszystkich wymienionych warunków, w tym rozwiązania na swój wniosek stosunku pracy.

W przedmiotowej sprawie nie jest sporne, iż w dacie złożenia wniosku o emeryturę nauczycielska tj. 25 sierpnia 2015r. odwołująca spełniła wszystkie wymagane wyżej przesłanki – ostatnia z nich tj. rozwiązanie na swój wniosek stosunku pracy nastąpiła z dniem 24 sierpnia 2015r.

Przedmiotem sporu w niniejszej sprawie jest interpretacja przepisów, gdyż organ rentowy stoi na stanowisku, że skoro ubezpieczona wniosek o prawo do emerytury nauczycielskiej złożyła w dniu 25 sierpnia 2015r. tj. z dniem osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, który w przypadku ubezpieczonej, zgodnie z art. 24 ust. 1a pkt 9 wynosi co najmniej 60 lat i 8 miesięcy, to nie może nabyć prawa do emerytury nauczycielskiej, bowiem w tej dacie nabywa prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym. W ocenie ZUS nabycie prawa do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym wyłącza nabycie prawa do emerytury na podstawie przepisu szczególnego tj. w niższym wieku emerytalnym.

Ze stanowiskiem organu rentowego nie sposób się zgodzić.

Sąd zwraca uwagę, iż z treści cytowanego art. 88 Karty Nauczyciela ani z żadnego przepisu ustawy nie wynika, że nabycie prawa do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym wyłącza możliwość nabycia świadczenia na innej podstawie prawnej.

Wskazać należy, że przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych należy interpretować ściśle. Nie można ich interpretować rozszerzająco. Stąd wygaśnięcie uprawnień do uzyskania emerytury na podstawie przepisu szczególnego, jak i utrata uprawnień do innych świadczeń z zakresu ubezpieczeń społecznych musi wynikać wprost z przepisu.

Przykładowo z treści ust. 3 art. 55a ustawy emerytalno – rentowej wprowadzonego z dniem 1 maja 2015r. prawo do emerytury ustalone przed osiągnięciem wieku emerytalnego, określonego w art. 27 ust. 2 i 3, ustaje z dniem, od którego została przyznana emerytura na podstawie art. 27, obliczona zgodnie z art. 26. Przepis ten wprost określa sytuację, w której ubezpieczony traci uprawnienie do świadczenia przyznanego na podstawie przepisu szczególnego.

W przypadku ubezpieczonej brak takiego przepisu. Ubezpieczona ma zatem prawo wyboru świadczenia o jakie chce się ubiegać, zaś w niniejszej sprawie ubezpieczona złożyła wniosek o przyznanie jej prawa do emerytury nauczycielskiej.

W konsekwencji, Sąd z mocy art. 477 14 § 2 k.p.c., zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznał ubezpieczonej prawo do emerytury nauczycielskiej poczynając od 25 sierpnia 2015r. tj. od daty spełnienia przesłanek.

(-) SSO Jolanta Łanowy

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Mirosława Wandachowicz
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Gliwicach
Osoba, która wytworzyła informację:  Jolanta Łanowy
Data wytworzenia informacji: